متــــخصص جـــــــراحــــی رینـــــــــوپـــــــــلاستــــــــــی

جراحی بینی استخوانی، رایج ترین عمل رینوپلاستی

آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد...

امروزه جراحی بینی در میان افراد مختلف مشاهده می شود. جراحی بینی با توجه به استخوانی بودن بینی یا گوشتی بودن آن متفاوت است. قبل از شرح کامل عمل زیبایی بینی استخوانی به توضیحات کلی در مورد جراحی زیبایی بینی، انواع بینی ها و پوست بینی در بین افراد مختلف خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

جراحی زیبایی بینی، که معمولاً به عنوان عمل بینی شناخته می شود، یک روش جراحی پلاستیک برای تغییر و بازسازی بینی است. از جراحی پلاستیک دو نوع استفاده می شود: جراحی ترمیمی که فرم و عملکردهای بینی را بازیابی می کند و جراحی زیبایی که ظاهر بینی را تغییر می دهد.

عمل بینی استخوانی

جراحی ترمیمی به دنبال برطرف کردن آسیب های بینی ناشی از ضربه های مختلف است. جراحی ترمیمی همچنین نقص های مادرزادی، مشکلات تنفسی و جراحی های زیبایی بینی که نتیجه آن ها خوب نشده است را درمان می کند.

لازم به ذکر است که در جراحی های زیبایی بینی یک متخصص گوش و حلق و بینی (متخصص گوش، حلق و بینی)، یک جراح فک و صورت (متخصص فک ، صورت و گردن) یا یک جراح پلاستیک می توانند یک بینی کاربردی، زیبا و متناسب با صورت را ایجاد کنند. در نتیجه انتخاب پزشک جراح، باید انتخاب هوشیارانه ای باشد.

به طور کلی بینی ها دو حالت مختلف دارند، بینی استخوانی و بینی گوشتی. همچنین ضخامت پوست بینی نیز در افراد متفاوت است. عمدتا افراد دارای بینی های استخوانی از پوست نازک تری برخوردار هستند و افراد دارای بینی های گوشتی از پوست ضخیم تری برخوردار هستند. تجربه نشان داده است که نتیجه عمل زیبایی بینی استخوانی دارای پوست نازک زیباتر از بینی گوشتی یا پوست ضخیم است.

استخوان در بینی استخوانی شکل و فرم خاصی را گرفته است. عمدتا به بینی های استخوانی که دارای برآمدگی یا به اصطلاح قوز هستند، بینی عقابی می گویند.

علل تاثیرگذار بر به وجود آمدن بینی استخوانی

دلایل مختلفی در شکل گیری بینی استخوانی وجود دارد. در ادامه به دو عامل مهم آن خواهیم پرداخت.

عامل اول در شکل گیری بینی استخوانی، ژنتیک است. بسیاری از افراد دارای بینی های استخوانی، به طور ارثی از والدین خود دریافت کرده اند و شکل و فرم خود را در سنین بالاتر بیشتر نشان می دهد.

عامل دوم در شکل گیری بینی استخوانی، اکتسابی است. برخی از افراد در طول دوره زندگی خود، دچار حوادثی می شوند که بینی آن ها را تحت شعاع قرار داده است. مانند ضربه های مختلفی که طی حوادث گوناکونی می تواند رخ دهد. در نتیجه شکل استخوان بینی تغییر می کند.


نمونه قبل و بعد از جراحی بینی استخوانی


روش های جراحی بینی استخوانی

عمدتا بینی استخوانی به دلیل شکل و فرم مخصوص به خود، به دو روش قابل جراحی است. هر کدام از روش ها بسته به مواردی از نظر مزیت ها و مضرات متفاوت هستند. با ما همراه باشید تا در ادامه به شرح هر دو روش جراحی بپردازیم.

روش اول جراحی بینی استخوانی به روش باز است. در این روش، چند نوع برش مختلف روی بینی انجام می شود. چند برش در ناحیه داخلی بینی ایجاد می شود و علاوه بر آن ها، برش دیگری در سطح خارجی بینی که عمدتا زیر تیغه میانی بینی در بین منافذ بینی است انجام می شود. در نتیجه امکان مشاهده کل ساختار بینی از طریق برداشتن لایه پوستی برای پزشک فراهم می شود.

در واقع، جراحی بینی استخوانی به روش باز، پزشک کاملا بر بینی مسلط است و می تواند هر نوع تغییراتی را در ساختار بینی ایجاد کند. نکته مهم این است که امکان ایجاد خطای پزشکی در این روش از جراحی کاهش می یابد.

مشاهدات نشان داده است که جراحی به روش باز حتی برای ترمیم بینی، یا بینی هایی که ساختار گوشتی دارند نیز بهتر است. زیرا تمرکز بیشتر پزشک جراح در این دست از جراحی ها در ناحیه پایین بینی است و نتیجه بهتری را ارائه خواهد داد.

روش دوم جراحی بینی استخوانی، به روش بسته است. این روش تقریبا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بازدهی روش جراحی باز را ندارد. برش های جراحی در این روش فقط در ناحیه داخلی بینی است و برشی در سطح زیرین تیغه میانی بینی بین منافذ بینی صورت نمی گیرد. به همین دلیل جراح دسترسی کامل به همه نواحی بینی را ندارد و تنها راه دسترسی پزشک از طریق منافذ بینی است.

به دلیل محدودیت دسترسی پزشک به همه نواحی بینی در روش بسته جراحی بینی استخوانی، تغییرات زیادی روی بینی اعمال نمی شود. تنها تغییرات در حد ترمیم های جزئی است.

امروزه پزشکان جراحی به روش باز را به دلیل داشتن مانور زیاد روی بینی، اولویت کار قرار می دهند.

ویژگی های بینی استخوانی

بینی استخوانی ویژگی هایی دارند که باعث متفاوت شدن آن ها از دیگر انواع بینی می شود. این ویژگی ها شامل:

  • باریک و یا نازک بودن بینی
  • نازک بودن لایه های پوستی بینی
  • استحکام زیاد استخوان بینی
  • گاهری برآمدگی بینی که از آن به عنوان قوز بینی نیز یاد می شود.

نمونه جراحی بینی استخوانی با افتادگی نوک بینی توسط دکتر نرگس میکانیکی


درصد موفقیت جراحی بینی استخوانی

قطعا برای دستیابی به نتیجه بهتر در جراحی بینی استخوانی، انتخاب پزشک با تجربه و بیمارستان مجهز مهم است. به همین دلیل ارزش وقت گذاشتن برای جستجوی جراح حرفه ای در شهر و شهرهای نزدیک خود را دارد. بعضی از افراد عمدتا به دنبال بینی هایی هستند که مناسب صورت آن ها نمی باشد و احتمال دارد که از نتیجه جراحی راضی نباشند. در نتیجه بهترین راه حل این است که اصول زیبایی شناسی توسط پزشک جراح رعایت شود تا بینی شما در بهترین حالت ممکن و مناسب با صورت شکل بگیرد.

یک جراح با تجربه می تواند بینی استخوانی را با توجه به نازک یا ضخیم بودن پوست بینی جراحی کند. زیرا این یک اصل است که باید رعایت شود. پوست نازک بینی به راحتی خطای جراحی را نشان می دهد و این ممکن است ناخوشایند باشد، در حالیکه باعث نمای بهتر ظرافت کاری های بینی استخوانی جراحی شده نیز می باشد. بنابراین در صرف وقت برای یافتن پزشک جراح با تجربه تامل نکنید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی، بسته به بینی، جراح و نوع بیمارستان متفاوت می باشد. بنابراین توصیه می شود برای کسب اطلاع دقیق از هزینه ها، جراح مورد نظر خود را در مطب پزشک ملاقات کنید تا بینی شما را معاینه کند و شما را در جریان دقیق هزینه ها قرار دهد.

دیگران چه خوانده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهار =