متــــخصص جـــــــراحــــی رینـــــــــوپـــــــــلاستــــــــــی

جراحی چانه (ژنیوپلاستی)

ژنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که شامل تغییر موقعیت یا تغییر شکل چانه برای بهبود هماهنگی صورت است. دکتر نرگس میکانیکی با آموزش و تجربه خاص در درمان سر، صورت، دهان و فک معمولاً عمل‌های ژنیوپلاستی را انجام می‌دهند.

جراحی چانه یا ژنیوپلاستی چیست؟

ممکن است فردی برای بهبود هارمونی صورت عمل ژنیوپلاستی انجام دهد.

جراحان از ژنیوپلاستی یا جراحی تغییر موقعیت چانه برای اصلاح مشکلات زیر استفاده می کنند:

 • عقب رفتن چانه یا رتروژنی
 • چانه های بیش از حد بزرگ یا کشیده
 • چانه هایی که خیلی کوتاه یا خیلی بلند هستند
 • چانه های نامتقارن
 • نیش غیر طبیعی دندان

افراد معمولاً قبل از عمل ژنیوپلاستی بیهوشی عمومی دریافت می کنند.

زمان دقیق عمل و زمان بهبودی بسته به نوع ژنیوپلاستی که فرد تحت آن قرار می گیرد و میزان اصلاحاتی که جراح انجام می دهد متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

جراحی ترمیمی بینی عمل جراحی بینی مدرن

در چه مواردی به ژنیوپلاستی نیاز است؟

افراد معمولاً برای تغییر ظاهر فیزیکی چانه خود تحت عمل جراحی ژنیوپلاستی قرار می گیرند. در نتیجه، مردم عمل ژنیوپلاستی را نوعی جراحی زیبایی می دانند. شرایط پزشکی نیز ممکن است به مداخله جراحی نیاز داشته باشد. نمونه ای از این حالت رتروژنیا یا چانه در حال عقب نشینی است. رتروژنیا می تواند منجر به آپنه انسدادی خواب شود ، یک اختلال خواب که در آن تنفس فرد مکرر متوقف شده و در طول شب شروع می شود.

بر اساس یک مطالعه گذشته نگر در سال 2018، محققان دریافتند افرادی که دارای نقص های خاص چانه و فک هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب قرار دارند. این خطر به ویژه در صورتی که سن آنها بالاتر از 30 سال باشد یا اضافه وزن داشته باشد صادق است.

انواع ژینوپلاستی

در طی یک ژنیوپلاستی کشویی، جراح از یک اره برای برش استخوان چانه از بقیه فک استفاده می کند.

جراحان چانه را با لغزش به جلو یا عقب برای اصلاح چانه های عقب نشینی یا بیرون زده، تغییر مکان می دهند.

جراحان همچنین می توانند چانه های نامتقارن را با لغزش یا تغییر شکل یک طرف چانه برای مطابقت با طرف دیگر اصلاح کنند.

پس از جابجایی استخوان چانه، جراح دوباره آن را با پیچ های جراحی به فک وصل می کند.

جراحان می‌توانند با چسباندن ایمپلنت‌های پلاستیکی یا سیلیکونی در اطراف استخوان چانه موجود، چانه را تغییر شکل دهند، دراز کنند یا تقویت کنند.

در طی این روش، جراح ایمپلنت را روی استخوان چانه قرار می دهد و آن را با بخیه یا پیچ محکم می کند.

تزریق فیلر پوستی یک جایگزین غیرجراحی موقت برای کاشت چانه است.

این نوع بزرگ کردن چانه شامل تزریق فیلرها برای بهبود شکل چانه و ظاهر کلی صورت است. فیلرها چربی، هیدروکسی لاپاتیت کلسیم یا پلی کاپرولاکتون هستند.

عمل ژنیوپلاستی کشویی شامل مراحل زیر است:

 1. جراح در امتداد مرز لثه تحتانی و داخل لب تحتانی برش می دهد.
 2. جراح برشی در لایه بافت نرم ایجاد می کند تا به استخوان چانه دسترسی پیدا کند.
 3. هنگامی که استخوان چانه در معرض دید قرار می گیرد، جراح یک برش عمودی کوچک در چانه ایجاد می کند که از آن به عنوان نقطه مرجع در طول عمل استفاده می کند.
 4. جراح یک برش افقی در زیر ریشه دندان های پایین ایجاد می کند. جراح می تواند ارتفاع چانه را با برش در زوایای مختلف تغییر دهد. اگر لازم باشد چانه را کوچکتر کنند یا به سمت عقب حرکت دهند، ممکن است یک تکه استخوان گوه ای شکل را برش دهند.
 5. آنها قطعه استخوان را به سمت جلو، عقب یا به پهلو می لغزند. پس از قرار دادن چانه، جراح هم ترازی را بررسی می کند و استخوان اضافی را در امتداد خط فک جمع می کند.
 6. جراحان دوباره استخوان چانه را با پیچ و یک صفحه فلزی به فک وصل می کنند. برخی از جراحان ممکن است به جای صفحات فلزی از صفحات و پیچ های زیست تخریب پذیر استفاده کنند تا فرد نتواند پیچ ​​ها را زیر پوست احساس کند.
 7. جراح محل برش را بخیه می زند. سپس نوار فشاری را روی قسمت جلویی و کناره‌های چانه قرار می‌دهد تا تورم را به حداقل برساند.

افراد باید قبل از انجام عمل بزرگ کردن چانه در یک ارزیابی بالینی با یک جراح دارای مجوز شرکت کنند. در طول یک مشاوره، جراح سابقه پزشکی و وضعیت سلامت فعلی فرد را بررسی می کند. آنها از فرد می خواهند آنچه را که امیدوارند از این روش به دست آورند، توضیح دهد. جراح صورت فرد را اندازه گیری می کند و از فک او عکس های اشعه ایکس و سی تی می گیرد. هنگامی که جراح مناسب ترین گزینه را شناسایی کرد، می تواند توصیه هایی را ارائه دهد و برنامه ریزی روش را آغاز کند.

 • برای ژنیوپلاستی کشویی، این ارزیابی ممکن است شامل تصمیم گیری در محل و در چه زاویه ای برای برش استخوان چانه باشد. آنها همچنین باید پرسنل و تجهیزات مورد نیاز برای این روش را در نظر بگیرند.
 • جراحانی که برای پروسه افزایش ایمپلنت برنامه ریزی می کنند تصمیم می گیرند که آیا از ایمپلنت، تزریق فیلر یا ترکیبی از هر دو استفاده کنند. آنها همچنین مواد ایمپلنت و فیلرها را در نظر خواهند گرفت.
 • در بیشتر موارد، افراد باید حداقل از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی افراد می توانند مایعات شفاف بنوشند تا 2 ساعت قبل از جراحی.
 • روش های بزرگ کردن چانه نیاز به بیهوشی عمومی دارند. اگرچه ممکن است افراد پس از جراحی بتوانند به خانه بروند، اما باید از قبل ترتیبات حمل و نقل را انجام دهند.

افراد ممکن است نیاز داشته باشند که حدود 2 شب را در بیمارستان پس از یک عمل ژنیوپلاستی کشویی بگذرانند. در این مدت، جراح و پرستاران بهبودی آنها را زیر نظر خواهند داشت و به دنبال علائم عفونت یا سایر عوارض می گردند. قبل از ترخیص فرد، یک جراح یا پرستار دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل را با آن ها بررسی می کند.

این دستورالعمل ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دوز و زمان مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی
 • نکاتی برای مدیریت درد و تورم
 • نحوه شستشوی دهان با آب یا ضد عفونی کننده خوراکی
 • نحوه برداشتن و تعویض پانسمان زخم
 • تغییر تغذیه برای اولین بار به غذای مایع یا نرم بعد چند روز
 • اجتناب از فعالیت شدید به مدت 3 تا 4 هفته

پروسه های کاشت ایمپلنت تقریباً 1 ساعت طول می کشد . روش های جراحی ایمپلنت معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. جراح یک برش کوچک در داخل دهان یا زیر چانه ایجاد می کند.
 2. جراحان ایمپلنت را از طریق برش وارد می کنند و آن را در اطراف استخوان چانه قرار می دهند و سپس ایمپلنت را متصل می کنند.
 3. جراح برش را با بخیه می بندد.

اگر فردی یک گزینه بزرگ‌سازی غیرجراحی را انتخاب کند، جراح پرکننده‌های پوستی را در اطراف دهان، چانه یا فک تزریق می‌کند. آنها ممکن است نیاز به تکرار این روش داشته باشند زیرا مواد پرکننده پس از چند ماه حل می شوند.

دستورالعمل های مراقبت های بعدی برای ایمپلنت های جراحی مشابه روش های جنیوپلاستی کشویی است. افراد ممکن است متوجه تورم، قرمزی یا کبودی جزئی شوند که باید خود به خود برطرف شود. افراد می توانند درد و تورم را با مسکن های بدون نسخه و کمپرس سرد کاهش دهند. اکثر افراد می توانند در عرض 1 هفته به فعالیت های روزانه خود بازگردند. هیئت جراحی زیبایی آمریکا توصیه می کند که افراد به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی به پشت دراز بکشند و سر خود را بالا نگه دارند

عوامل متعددی بر زمان بهبودی تأثیر می گذارد، مانند:

 • نوع عمل
 • میزان تغییرات جراحی
 • بدن چقدر زود خوب میشه
 • هر گونه عارضه ای مانند عفونت

پس از انجام عمل تقویت ایمپلنت، فرد می تواند پس از 7 روز به سر کار خود بازگردد .

چانه ممکن است در عرض چند هفته کاملاً بهبود یابد. با این حال، بهبودی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که دیگر علائمی از تورم باقی‌مانده وجود نداشته باشد، که ممکن است 3 ماه طول بکشد .

افرادی که ژنیوپلاستی کشویی یا جراحی ایمپلنت دارند باید به طور منظم در قرار ویزیت های بعدی برای جراح خود شرکت کنند تا روند بهبودی آنها را کنترل کند و هرگونه عارضه ای را برطرف کند.

فیلرهای پوستی هیچ جای زخمی به جا نمی گذارند و زمان بهبودی کوتاه تری نسبت به جراحی های ژنیوپلاستی و ایمپلنت دارند.

خطرات و عوارض ژنیوپلاستی

عمل ژنیوپلاستی اسلاید یا کشویی و کاشت چانه هر دو روش های ایمن و موثر برای بهبود ظاهر چانه هستند.

با این حال، تمام روش های جراحی خطر عوارض جانبی و عوارض را به همراه دارند.

روش های ژنیوپلاستی می تواند منجر به عوارض جانبی موقت شود، مانند:

فواید ژنیوپلاستی

روش های ژنیوپلاستی می تواند ظاهر زیبایی چانه عقب رفته، بیرون زده یا نامرتب را تغییر دهد. محل و اندازه چانه نقش مهمی در تعادل سایر ویژگی های صورت مانند بینی، پیشانی و گونه ها دارد که به هماهنگی کلی صورت کمک می کند. جنیوپلاستی می تواند مزایای قابل توجهی برای افرادی که از چانه خود ناراضی هستند ارائه دهد. در یک مطالعه در سال 2011 از 37 نفری که عمل ژنیوپلاستی کشویی را انجام داده بودند، بیش از 94 درصد از نتایج خود بسیار راضی بودند.

خلاصه

ژنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بر روی چانه است که توسط جراحان زیبایی انجام می شود. دو نوع روش ژنیوپلاستی وجود دارد: ژنیوپلاستی کشویی و افزایش ایمپلنت. انتخاب روشی که باید استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان بزرگ کردن چانه که فرد نیاز دارد، آموزش و تجربه جراح، و ترجیحات فردی. ژنیوپلاستی می تواند مزایای زیادی برای افرادی که نگران ظاهر چانه خود هستند ارائه دهد. این روش می تواند با تغییر موقعیت و اندازه چانه برای تکمیل بهتر سایر ویژگی های صورت مانند پیشانی، گونه ها و بینی، ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.