متــــخصص جـــــــراحــــی رینـــــــــوپـــــــــلاستــــــــــی

جراحی آپنه خواب

جراحی آپنه خواب می تواند با حذف یا کاهش انسداد به بهبود برخی از موارد آپنه انسدادی خواب کمک کند. آپنه خواب یک بیماری شایع است. چندین گزینه درمانی بالقوه ممکن است به شما کمک کند، از جمله روش های جراحی. جراحی می تواند انسدادی را که باعث توقف تنفس فرد در هنگام خواب می شود، کاهش دهد.

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب زمانی است که تنفس فرد در هنگام خواب چندین بار متوقف شده و دوباره آغاز می شود. این یک بیماری شایع است که می تواند از دریافت اکسیژن کافی به بدن جلوگیری کند.

دو نوع آپنه خواب وجود دارد:

 • آپنه خواب مرکزی (CSA): زمانی اتفاق می افتد که مغز سیگنال هایی را برای تنفس به ریه ها ارسال نمی کند. اغلب ناشی از بیماری های زمینه ای است که بر مغز تأثیر می گذارد.
 • آپنه انسدادی خواب (OSA): این نوع شایع تر است که در آن راه‌های هوایی به طور دوره‌ای به دلیل عواملی مانند هورمون‌ها، بزرگ شدن لوزه‌ها یا چاقی مسدود می‌شوند .

علت آپنه خواب چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند با بررسی فعالیت های تنفسی و فشار خون سایر عوامل در تستی به نام پلی سومنوگرافی، آپنه خواب و انواع آن را تشخیص دهد. در طی پلی سومنوگرافی، یک متخصص خواب بیمار را به تجهیزاتی متصل می کند که تنفس و سایر عملکردهای او را اندازه گیری می کند. پزشکان از نتایج برای رد سایر اختلالات خواب قبل از تشخیص آپنه خواب استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:

جراحی سینوس

انواع جراحی برای آپنه خواب

جراحی معمولاً برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی، گزینه‌ی مناسبی نیست و پزشکان آن را فقط برای افراد مبتلا به آپنه ی انسدادی خفیف تا متوسط توصیه می کنند.

با این حال، منابع مورد اعتماد نتایج امیدوارکننده‌ای را با استفاده از «دستگاه تحریک عصب فرنیک ترانس وریدی کاملاً قابل کاشت (TPNS) » برای بهبود علائم آپنه مرکزی خواب گزارش کرده‌اند. تحقیقات در مورد این درمان ادامه دارد.

پزشکان گاهی اوقات می توانند آپنه انسدادی خواب را با جراحی درمان کنند. جراح باید علت دقیق این بیماری را بداند تا بتواند یکی از انواع جراحی زیر را انجام دهد:

جراحی بینی

جراحی بینی می تواند به کاهش انسداد راه های هوایی در بینی کمک کند. اگر در یکی از قسمت های زیر بینی انسداد وجود داشته باشد، آپنه خواب ممکن است رخ دهد:

 • دریچه بینی
 • سپتوم
 • شاخک می زند

رایج ترین جراحی بینی برای رفع آپنه خواب، سپتوپلاستی و کاهش شاخک است. این روش های سرپایی به طور کلی بی خطر هستند. جراحان می توانند علائم آپنه خواب را با بزرگ کردن سپتوم یا شاخک ها بهبود بخشند تا هوا آزادانه در آنها جریان یابد.

بیشتر بخوانید:

عمل جراحی بینی مدرن

جراحی ترمیمی بینی

 

جراحی کام

برای موارد خفیف آپنه خواب، پزشک ممکن است جراحی کام نرم را توصیه کند که به عنوان روش ستونی نیز شناخته می شود. این روش سرپایی شامل قرار دادن سه میله پلاستیکی در بافت نرم کام است.

میله ها واکنش التهابی را در بافت تحریک می کنند که به سفت شدن آن کمک می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت سفت کام کمتر به حلق ساییده می شود، که می تواند به بهبود آپنه خواب و خروپف کمک کند.

عمل جراحی UPPP

Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)  رایج ترین عمل جراحی است که برای آپنه خواب انجام می شود. در حین عمل، جراح بافت اضافی حلق و کام نرم و همچنین لوزه ها را در صورت وجود آنها خارج می کند. سپس برش ها را می بندند. ناحیه تحت درمان به نام اوروفارنکس شناخته می شود و مسئول اکثر موارد آپنه خواب است. این روش نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان دارد و ممکن است شامل یک بهبودی دردناک باشد.

برداشتن آدنوئید یا لوزه ها

برای کودکان مبتلا به آپنه خواب، پزشکان اغلب توصیه می کنند آدنوتونسیلکتومی (خارج کردن آدنوم و لوزه ها). در این روش، جراح آدنوئیدها و لوزه ها را برمی دارد. برداشتن این ساختارها می تواند راه های هوایی را باز کند و آپنه خواب را بهبود بخشد.

با توجه به مطالعات انجام شده، کودکانی که چاق نیستند و لوزه های کوچک تری دارند ممکن است متوجه شوند که بهبودی و خطر کمتری در صورت برداشتن آدنوئیدها وجود دارد. با این حال، اگر لوزه ها بزرگتر باشند، جراحی ممکن است به اندازه برداشتن هر دو موثر نباشد.

جراحی اسکلتی

اگر ناهنجاری در اسکلت فک و صورت رخ داده باشد، پزشک ممکن است جراحی اسکلتی را برای اصلاح این مشکل توصیه کند. این روش شامل باز کردن فک به اندازه 10 تا 12 میلی متر و سپس تثبیت آن با صفحات تیتانیوم است.

این روش در مقایسه با سایر جراحی ها به دلیل نیاز به برش دقیق استخوان و تراز مناسب دندان ها نسبتاً پیچیده است. به عنوان بخشی از بهبودی، فرد باید دندان های خود را سیم کشی کند و چندین شب در بیمارستان بماند.

با این حال، این روش تقریباً 90 درصد موفقیت دارد، اگرچه جراحان یا مراکز کمی این جراحی را به دلیل پیچیدگی عمل و بهبودی انجام می دهند.

جراحی زبان

دو روش مختلف در مورد زبان وجود دارد که عبارتند از:

 • پیشرفت زبان:  در این روش، جراح عضله اصلی زبان (عضله genioglossus ) را به سمت جلو حرکت می دهد. جراحان برشی روی استخوان فک ایجاد می کنند، آن را به جلو می برند و سپس از یک صفحه تیتانیوم برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده می کنند. اگرچه به طور کلی موثر است، اما نیاز به یک شب اقامت دارد و نسبت به سایر مداخلات تهاجمی تر است.
 • کاهش پایه زبان: کاهش پایه زبان روشی است که میزان بافت پایه زبان را کاهش می دهد. جراح می تواند این کار را با برش یا با استفاده از امواج رادیویی انجام دهد. جراحی برش (گلوسکتومی خط میانی) تهاجمی تر است و نیاز به یک شب بستری در بیمارستان دارد. روش فرکانس رادیویی غیر تهاجمی است اما به چندین جلسه نیاز دارد. هر دو می توانند آپنه خفیف خواب را در حدود 60 درصد افراد بهبود بخشند، اما لزوماً درمان نمی کنند.

تراکئوستومی

در افراد چاق، تراکئوستومی ممکن است تسکین موثری از آپنه خواب داشته باشد. این روش شامل ایجاد یک سوراخ در نای از طریق گردن است تا اکسیژن مسیر مستقیمی را به ریه ها برساند. پزشکان گاهی اوقات آن را برای افرادی که درمان های دیگر را بدون موفقیت امتحان کرده اند توصیه می کنند

خطرات انواع روش‌های جراحی آپنه خواب

همه روش های جراحی دارای برخی خطرات مرتبط با خود هستند. فرد باید با پزشک در مورد خطرات مرتبط با گزینه درمانی که توصیه می کند صحبت کند.

هر روشی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد، فرد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. این به دلیل تأثیرات آن بر تنفس است که می تواند بازیابی هوشیاری را دشوارتر کند. همچنین می تواند تنفس را برای فرد پس از این روش سخت تر کند.

پزشکان برای جلوگیری از خطرات ناشی از بیهوشی عمومی، فرد را در طول جراحی به دقت تحت نظر خواهند داشت.

سایر خطرات کلی جراحی عبارتند از:

 • شوک (کاهش فشار خون و افزایش ضربان قلب)
 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت ها
 • ترومبوز ورید عمقی  (لخته شدن)
 • آمبولی ریه
 • مشکلات تنفسی
 • احتباس ادرار
 • واکنش های آلرژیک به بیهوشی

سوالات متداول در زمینه جراحی آپنه خواب

در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد جراحی آپنه خواب پاسخ داده شده است. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما، با مطب دکتر نرگس میکانیکی در ارتباط باشید.

آیا جراحی آپنه خواب را درمان می کند؟

برای برخی، جراحی می تواند آپنه خواب را درمان یا متوقف کند. اگرچه بسیاری از جراحی ها میزان موفقیت بالایی دارند، هیچ روشی نمی تواند تضمینی برای درمان آپنه خواب باشد.

آیا درمان های دیگری برای آپنه خواب وجود دارد؟

خط اول درمان آپنه خواب، فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) است CPAP شامل فردی است که ماسکی را روی دهان و بینی خود می پوشد که به دستگاه متصل است. این دستگاه جریان ثابتی از هوا را به مجاری تنفسی فرد می ‌رساند تا به باز نگه داشتن آنها کمک کند.

پزشکان به ندرت جراحی را برای درمان آپنه خواب توصیه می کنند. یک فرد ممکن است آپنه خواب خود را در موارد زیر بهبود بخشد:

 • ایجاد تغییرات در سبک زندگی، مانند حفظ وزن سالم ، محدود کردن الکل، ترک سیگار، فعال ماندن (ورزش کردن)، و خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • استفاده از دستگاه های خوراکی برای بازتر کردن دهان
 • انجام تمرینات برای ناحیه دهان و فک

چشم انداز

فرد باید در مورد انتظارات خود پس از عمل با پزشک صحبت کند. اکثر روش‌ها موفقیت بالایی دارند، اگرچه همه افراد بعد از جراحی بهبودی را مشاهده نمی‌کنند.

اگر یکی از روش های جراحی موثر نباشد، پزشک فرد احتمالاً درمان های اضافی را توصیه می کند.

خلاصه

چندین روش جراحی می تواند به بهبود آپنه خواب کمک کند. برخی از روش‌های سرپایی کم تهاجمی هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

جراحی که پزشک توصیه می کند بر اساس علت اصلی آپنه خواب متفاوت است. فرد باید گزینه های خود را با یک پزشک در میان بگذارد و در مورد احتمال موفقیت سوال کند.

رایج ترین جراحی ها برای آپنه خواب به طور کلی بی خطر هستند. جراحی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد با خطرات بیشتری همراه است.