متــــخصص جـــــــراحــــی رینـــــــــوپـــــــــلاستــــــــــی

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی است که پزشکان سال ها برای درمان چین و چروک های صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. مارک های دیگری مانند Dysport و Xeomin نیز وجود دارد. بوتاکس اصطلاحی است که اغلب می شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم تزریقی بود.

بوتاکس چگونه استفاده می شود؟

رایج ترین دلیلی که پزشکان از بوتاکس استفاده می کنند، کاهش چین و چروک صورت است. اما تزریق بوتاکس می تواند به درمان سایر بیماری ها کمک کند، مانند:

 •  تعریق شدید زیر بغل (هیپرهیدروزیس)
 • دیستونی گردنی (یک اختلال عصبی که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود)
 • پلک زدنی که نمی توانید آن را کنترل کنید (بلفارواسپاسم)
 • استرابیسم یا لوچی (چشم هایی که در جهت های مختلف هستند)
 • میگرن مزمن
 • مثانه‌ی بیش فعال

بوتاکس چگونه عمل میکند؟

بوتاکس سیگنال های اعصاب به ماهیچه ها را مسدود می کند. عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود؛ که این امر باعث شل شدن و نرم شدن چین و چروک می شود. بوتاکس بیشتر در خطوط پیشانی، پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس به چین و چروک های ناشی از آسیب خورشید یا جاذبه کمک نمی کند.

دیگر پرکننده‌های پوستی شامل موارد زیر می‌شود:

تزریق چربی تزریق ژل تزریق فیلر

 

 

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

انجام بوتاکس فقط چند دقیقه طول می کشد. نیازی به بیهوشی نخواهید داشت پزشک زیبایی شما از یک سوزن کوچک برای تزریق بوتاکس به عضلات خاص استفاده می کند که درد و ناراحتی زیادی را به شما تحمیل نمی‌کند. به طور کلی ٧ تا ١۴ روز طول می کشد تا اثر کامل داشته باشد. بهتر است حداقل یک هفته قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کنید. همچنین باید دو هفته قبل از درمان مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی را متوقف کنید تا از کبودی جلوگیری شود.

به مدت ٢۴ساعت از مالیدن محل تزریق خودداری کنید تا بوتاکس را در ناحیه دیگری پخش نکنید. همچنین ممکن است پزشک به شما بگوید ۴ ساعت بعد از تزریق در حالت ایستاده بمانید و یک روز از ورزش نکنید.

مدت زمان تاثیر بوتاکس چقدر است؟

اثرات بوتاکس ٣ تا ۶ ماه باقی می ماند. با بازگشت آهسته عضله، خطوط و چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک ها اغلب با گذشت زمان کمتر به نظر می رسند زیرا ماهیچه ها در حال کوچک شدن هستند.

چه کسانی نباید بوتاکس بزنند؟

افرادی که باردار، شیرده یا مبتلا به بیماری عصبی هستند، نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجایی که بوتاکس برای همه چین و چروک ها موثر نیست، ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگر به پروتئین شیر گاو حساسیت دارید، نباید بوتاکس بزنید.

بوتاکس اخم

خطوط اخم به مرور زمان شکل می گیرد. حرکت مکرر پوست صورت توسط ماهیچه ها باعث ایجاد خطوط اخم بین ابروها می شود. خطوط اخم تنها مربوط به سن نیست. خطوط اخم پویا هستند و به دلیل نحوه حرکت صورت افراد ایجاد می شوند. از آنجایی که خطوط اخم در اثر حرکات صورت مانند اخم کردن یا چشم دوختن ایجاد می شود، ممکن است حتی در بزرگسالان جوان تر نیز ایجاد شود. ماهیچه های بالا و بین ابروها منقبض و سفت می شوند و می توانند باعث ایجاد چین و چروک شوند. سم بوتولینوم سیگنال عصبی را که باعث انقباض این ماهیچه های صورت می شود مسدود می کند. این امر منجر به کاهش فعالیت عضلانی در ناحیه تحت درمان شده و به طور موقت انقباض این عضلات را متوقف می کند. سم بوتولینوم عضلات را محدود می کند. اگر بخواهید گروهی از عضلات را که باعث افتادگی ابرو می شوند محدود کنید، می توانید به لیفت ابرو برسید. استفاده از سموم بوتولینوم به عنوان وسیله ای برای دستیابی به لیفت ابرو یکی از رایج ترین کاربردهای آن است.

بوتاکس عضله ماسِتِر (masseter botox)

یک روش کاربردی برای ناحیه واقع در نزدیکی استخوان گونه است. این نوع تزریق باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. اگرچه تصور می‌شود رایج‌ترین استفاده از این روش برای کاهش چین و چروک‌های ناحیه‌ای است، اما کاربرد وسیعی دارد. با این حال، اگر روی ماهیچه های ماسِتِر (نزدیک استخوان گونه) استفاده شود، می تواند شکل صورت شما را تغییر دهد و درد صورت را مدیریت کند. این روش به عنوان بوتاکس ماسِتِر شناخته می شود.

بوتاکس ماسِتِر روشی که در مواردی که بوتاکس به عضله ی ماسِتِر تزریق می شود، اعمال می شود. ماسِتِر یکی از عضلاتی است که به جویدن کمک می کند. این عضله در کنار ناحیه صورت قرار دارد. وظیفه اتصال استخوان گونه به استخوان فک پایین را بر عهده می گیرد. این نوع تزریق گاهی اوقات بوتاکس چانه نیز نامیده می شود. عضله پس از استفاده حرکت نمی کند، که در نتیجه انسداد موقت سیستم عصبی در ناحیه رخ می دهد.

مناطق استفاده از بوتاکس ماسِتِر ممکن است بسته به نیاز متفاوت باشد. به طور کلی، روش های ترجیحی مدیریت دندان قروچه، کاهش تنش فک، کاهش درد و فشردن، تسکین سردرد، فرم دادن به فک مربعی، و استفاده از بوتاکس ماساژور برای نشان دادن شکل متعادل صورت است. قبل از تمام این روش ها باید میزان انطباق بیمار با درمان بررسی شود.

خطرات و عوارض جانبی

مردم معمولا تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن غیر معمول است.

با این حال، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد، سم بوتولینوم می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند، از جمله:

 • خشکی چشم، به دنبال کاربردهای آرایشی
 • ناراحتی معده
 • بی حسی
 • درد خفیف، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق
 • سردرد
 • افتادگی موقت پلک
 • ضعف یا فلج موقت ناخواسته در عضلات مجاور
 • مشکلات ادراری پس از درمان بی اختیاری ادرار
 • بدتر شدن اختلالات عصبی عضلانی
 • عدم جهت گیری فضایی یا دوبینی پس از درمان استرابیسم
 • زخم قرنیه پس از درمان بلفاریت
 • حوادث قلبی عروقی، مانند آریتمی و انفارکتوس میوکارد

بسته به نوع درمان، نگرانی هایی وجود دارد که اثرات بوتاکس ممکن است فراتر از محل تزریق باشد و احتمالاً منجر به علائمی مانند مشکل در تنفس شود. این احتمال در برخی افراد بیشتر از سایرین است و عوامل ژنتیکی ممکن است در آن نقش داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر  می توانید  از طریق صفحه تماس با ما، به صورت مستقیم با مطب دکتر نرگس میکانیکی در ارتباط باشید.

نمونه تزریق بوتاکس